reklama

Joshua Friedman prvýkrát na Slovensku - r. 2011

Dňa 15. Novembra 2011 o 15.00 hodine v aule Univerzity Komenského v Bratislave sa uskutočnila verejná prednáška novinára Joshua Friedmana, ktorý sa radí medzi najznámejších amerických novinárov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
„Kvalitnej žurnalistike bol uštedrený zničujúci úder.“
„Kvalitnej žurnalistike bol uštedrený zničujúci úder.“ (zdroj: zdroj: internet)

Nadácia Tatra banky ako prvá priniesla túto zaujímavú prednášku nositeľa Pulitzerovej ceny. Stovky nádejných novinárov a študenti humanitného zamerania sa prišli pozrieť na osobu, ktorá sa stala významnou pre svet žurnalistiky.

Kto to vlastne je Joshua Friedman? Môžeme ho predstaviť ako prestížneho reportéra, riaditeľa prestížnej Ceny Marie Cabot na Columbia University v New Yorku, ale aj ako člena predstavenstva medzinárodného Výboru na ochranu novinárov ( Committee to Protect Journalists). Svet zaujal spracovaním témy Hladomor v Afrike, za ktorú so svojím tímom dostal Pulitzerovu cenu v roku 1985 za medzinárodné spravodajstvo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto píše o krízach v ére blogerov? – toto bola hlavná téma prednášky, ktorej sa svetoznámy žurnalista venoval. Hneď na úvod povedal vetu, ktorá vo mne znie doteraz:

„Kvalitnej žurnalistike bol uštedrený zničujúci úder.“

Pri zamyslení sa nad významom tejto vety, si každý z nás predstaví niečo iné. Avšak Friedman počas celej prednášky vysvetľoval, čo tým vlastne myslel.

Najzaujímavejšie pre mňa boli jeho začiatky v novinárčine. Zaspomínal si na časy, kedy prvýkrát položil pero na papier a myšlienky mu udávali tempo. Je neuveriteľné, že i keď svoju prácu začínal robiť v časoch, kedy neexistovali telefóny ani taká dokonalá technológia, no napriek tomu vykonával najlepšiu prácu vo svojom odbore. V dobe, kedy nikto nepoznal odpoveď na pokles čitateľského dopytu, bolo ťažké sa presadiť a jeho úspech spočíval v tom, že si zobral rolu novinára k srdcu a naplno sa jej venoval. Dielu Hladomor v Afrike venoval takmer pol roka, čo sa ukázalo aj na výsledku. Navštívil nespočetne veľa miest na svete a nahliadol do takmer všetkých kultúr. Najviac ma fascinovalo, že hneď po príchode na Slovensko chcel vedieť všetko o Slovákoch, o našej kultúre a čím všetkým, ako národ sme si museli prejsť. Navštívil redakciu denníka SME, rôzne naše pamiatky, no najmä mal možnosť sa pozrieť ako fungujú média u nás. Zastáva názor, že tlačové médiá síce prežijú najbližšie desaťročie, ale vo vyspelom svete v iných formách. Papierovým novinám sa bude ešte dlho dariť v krajinách, kde nie sú tak ľahko prístupné nové technológie. Taktiež pripomenul závislosť všetkého primárneho od rozšírenia vysokorýchlostného internetu. Čo spôsobuje, že často krát novinári nie sú redakciou, či už novín alebo časopisov, vysielaní do zahraničia a dôležité informácie sa dozvedáme od úplne „obyčajných“ ľudí, ktorí si zaznamenajú danú udalosť na svoj mobilný telefón a pošlú do redakcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A stále viac a viac sa cez problematiku iných sektorov dostávame k myšlienke spomínanej vety nazačiatku. Keď sa človek rozhodne pre novinárčinu, mal by si uvedomiť, či je pripravený na takzvané alternatívne náklady, kedy musí byť ochotný vzdať sa niektorých vecí. Pravý novinár by mal byť doslova agresívny, stoj čo stoj si ísť za svojím cieľom, pracovať aj v noci a taktiež byť v niektorých prípadoch, ako povedal Joshua Friedman, zlým partnerom a rodičom.

Dá sa povedať, že aula Univerzity Komenského praskala vo švíkoch a zúčastnení počúvali s otvorenými ústami. Každý jeden z nás čo tam sedel a pozorne počúval si našiel v slovách amerického novinára odpovede na svoje otázky. Počas diskusie, ktorá bola nazáver mali možnosť študenti, novinári a všetci pozvaní možnosť diskutovať s pánom Friedmanom na to, čo ich najviac zaujímalo a fascinovalo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mne ako mladej budúcej žurnalistke v odbore ekonómia dali slová odznené na prednáške mnoho. Nie je vec, ktorú by som nositeľovi Pulitzerovej ceny vytkla. Vzhľadom na to, že v žurnalistike som začiatočník, vzbudil vo mne rešpekt a veľký obdiv. Z toho popoludnia som si odniesla nie len dobrý pocit, ale našla som človeka, ktorý mi otvoril brány do mojej novinárskej budúcnosti.

Katarína Palečková

Katarína Palečková

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý miluje úsmev a ľudí okolo seba. Zoznam autorových rubrík:  OsobnéVerejné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu